Spread the love

שורה של משלוחי שיא רבעוני הגיעה לסיומה ברבעון השני, כאשר טסלה העבירה ללקוחות 254,695 כלי רכב.

Tesla Inc.

יצרנית הרכב החשמלי של אילון מאסק אמרה ביום שבת כי היא מסרה 254,695 כלי רכב ללקוחות בשלושת החודשים שהסתיימו ביוני, ירידה מ-310,048 ברבעון הקודם. המסירות עלו בכ-27% מהרבעון השני של השנה שעברה, כאשר טסלה מסרה 201,304 כלי רכב.

אנליסטים שנסקרו על ידי FactSet חזו כי טסלה תספק כ-264,000 כלי רכב ברבעון השני. אנליסטים רבים הנמיכו בשבועות האחרונים את ציפיותיהם לאחר שהחברה נאלצה לסגור זמנית את המפעל הגדול ביותר שלה, בשנחאי, בגלל מגבלות מקומיות של קוביד-19. טסלה גם התקשתה לעדכן את המפעלים החדשים שלה בגרמניה ובטקסס, אמר מר מאסק, וכינה את המפעלים “תנורי כסף ענקיים”.
החברה ייצרה 258,580 כלי רכב ברבעון השני, ירידה מ-305,407 ברבעון הראשון ועלייה מ-206,421 ברבעון השני של השנה שעברה. “יוני 2022 היה חודש ייצור הרכב הגבוה ביותר בהיסטוריה של טסלה”, אמרה החברה.
כבר באפריל, מר מאסק היה מרוצה לגבי התחזית של טסלה, ואמר שהחברה תייצר ככל הנראה יותר מ-1.5 מיליון כלי רכב ב-2022, עלייה של כ-60% לעומת השנה שעברה. וול סטריט מאמינה כעת שטסלה עשויה להתקשה להגיע ל-1.4 מיליון.

הירידה במסירות, הכוללות מכוניות שטסלה מכרה או השכירה, צפויה להכביד על רווחי החברה ברבעון השני, המתוכנן ל-20 ביולי. אנליסטים מצפים שטסלה תדווח בעוד כמה שבועות כ-2 מיליארד דולר ברווח רבעוני, עלייה מכ-1.1 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד אך ירידה מהשיא של 3.3 מיליארד דולר ברבעון הראשון.

השורה התחתונה של יצרנית הרכב צפויה להיפגע בגלל ירידת ערך של כ-475 מיליון דולר הקשורה לביטקוין, לפי קרדיט סוויס. טסלה רכשה ביטקוין בשווי 1.5 מיליארד דולר בתחילת 2021, כאשר המטבע הקריפטוגרפי נסחר מעל 28,000 דולר. מחיר הביטקוין ירד מתחת ל-17,700 דולר באמצע יוני, לפי CoinDesk. המתודולוגיה החשבונאית הנחשפת של החברה גורמת למחיר השוק הנמוך ביותר של ביטקוין מאז רכישת הנכס.

מניות טסלה איבדו יותר משליש מערכן בששת החודשים הראשונים של 2022. ב-26 באפריל, המניה ירדה ביותר מ-12%, הנסיגה הגדולה ביותר של יום אחד מזה יותר משנה לאחר קבלת TWTR 2.25%▲ של Twitter Inc. הצעתו של מר מאסק ב-44 מיליארד דולר להשתלט על חברת המדיה החברתית. מר מאסק אמר בתחילה שיסתמך על הלוואה בנקאית המגובה על ידי חלק ממניותיו בטסלה כדי לממן את העסקה. בחודש שלאחר מכן, הוא התאים את תוכנית המימון שלו כך שתכלול יותר הון עצמי במקום זאת.
מר מאסק עצמו לקח לאחרונה הפסקה מרובה מפרסום בטוויטר, שם הוא מביע דעות על טסלה ועניינים אחרים. הוא חזר לפרסם על הרציף ביום שישי.

טסלה סיפקה כ-238,533 מכוניות סדאן דגם 3 ורכבי ספורט קומפקטיים מדגם Y יחדיו במהלך הרבעון השני, לעומת 199,409 מהדגמים הללו שנה קודם לכן. היא סיפקה 16,162 מהדגמים היוקרתיים שלה – דגם S סדאן ורכבי ספורט דגם X – לעומת 1,895 ברבעון השני של השנה שעברה.

החברה, כמו יריבות רבות, הגדילה את מחירי המכוניות שלה מכיוון שהיא מתמודדת עם עלויות אספקה ​​גבוהות יותר. לקוחות אמריקאים שהזמינו את הגרסה ארוכת הטווח של רכב הספורט הקומפקטי מדגם Y של טסלה בסוף יוני, יכולים לצפות לשלם כ-68,000 דולר, או כ-14,000 דולר יותר ממה שהיו צריכים אם היו מזמינים את הדגם שנה קודם לכן, לפי ברנשטיין מחקר.
למרות שהביקוש של הצרכנים החזיק מעמד – לעתים קרובות קונים מתמודדים עם המתנה של חודשים לטסלים חדשים – מר. מאסק הביע דאגה גוברת לגבי הכלכלה העולמית. טסלה שחררה מאות עובדים בשבועות האחרונים, חלק מהקיצוצים שמר מאסק ציין שיכולים לגעת ב-10% מכוח העבודה השכיר של החברה.

החברה, אמר באימייל לעובדים בחודש שעבר, “הפכה לצוות יתר בתחומים רבים”. מאז הוא העביר מסרים מעורבים על האופן שבו הקיצוצים הללו ישפיעו על רמת הצוות הכוללת של טסלה. טסלה עוסקת גם בנושאי עבודה אחרים, כולל תביעה חדשה שהוגשה ביום חמישי בבית המשפט במדינת קליפורניה על ידי עובדים בהווה ובעבר בטענה להטרדה גזעית ואפליה. החברה לא הגיבה לבקשת תגובה על המקרה.

שיבושים בשרשרת האספקה ​​והשפעות האדווה שלהם גרמו ליצרניות רכב רבות לפעול בצורה פחות יעילה, לפי חברת הייעוץ AlixPartners LLP. נכון לרבעון הרביעי, יצרניות הרכב בארה”ב העסיקו 29 עובדים על כל אלף כלי רכב שייצרו ב-2021, עלייה של כ-31% לעומת שנה קודם לכן, אמרה החברה.

למרות כל השיבושים האחרונים שלה, טסלה עשויה להיות יצרנית הרכב הגדולה היחידה שהגדילה את המכירות בארה”ב במחצית הראשונה של השנה, לעומת שנה קודם לכן, לפי חברת המחקר Cox Automotive. בסך הכל, המכירות של כלי רכב חדשים בארה”ב במהלך ששת החודשים הראשונים של 2022 היו צפויים לרדת בכ-17% לעומת שנה קודם לכן, אמרה החברה.

ג’נרל מוטורס ושות’ GM 1.35%▲ אמרה ביום שישי שהיא בנתה כ-95,000 כלי רכב ללא חלקים מסוימים ונאלצה להניח את המכוניות בצד במקום לשלוח אותן לסוחרים. מכירותיה בארה”ב במחצית הראשונה של השנה ירדו בכמעט 18%.
מומחיות הנדסת התוכנה הפנימית של טסלה הפכה אותה למיומנת יותר מיריבים רבים בהסתגלות למחסור עולמי של מוליכים למחצה. הידע הזה, בשילוב עם מומחיות בסוללות, עשוי להועיל לחברה מכיוון שמעבר עולמי לכיוון כלי רכב חשמליים מלחיץ את שרשראות האספקה, אמרו אנליסטים של UBS במכתב לאחרונה.

“שרשרת האספקה ​​של טסלה עדיפה מבחינה מבנית לעומת עמיתים בתחומים קריטיים למשימה של מוליכים למחצה, תאי סוללה וחומרי גלם של סוללות”, כתבו האנליסטים בחודש שעבר. “טסלה צפויה לשמור על כל המתחרים במרחק יציב או אפילו גדל במונחים של צמיחה מוחלטת ורווחיות.”

טל ציקורל